Skóra wokół oczu jest bardzo wymagającą okolicą, zasługującą na wyjątkowe traktowanie. Jest ona przede wszystkim znacznie cieńsza niż w innych miejscach na przykład na czole, czy policzkach, szybciej dochodzi tu również do powstawania zmarszczek, przesuszenia naskórka, utraty jędrności, pojawiają się niechciane zwiotczenia i zasinienia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, gdyż oprawa oka często zdradza nasz wiek, a nawet potrafi zawyżać metrykę.
Z punktu widzenia kosmetologa, niedopuszczalne jest zaniechanie stosowania kremu pod oczy. Choć wielu uważa, że jest to wynalazek typowo marketingowy, okazuje się, że bez kremu pod oczy ani rusz. Kremy na okolicę oka zawierają składniki, które uszczelniają naczynia krwionośne, przez co redukują zasinienie oraz przyspieszają krążenie krwi, tak by niwelować nieestetyczne obrzęki. Zawarte w kremach ekstrakty roślinne oraz peptydy mają za zadanie napinać mięśnie odpowiedzialne za mimikę oraz wygładzać zmarszczki, a także nawilżać tę wrażliwą okolicę. Krem na okolice oczu pozbawiony jest też substancji zapachowych tak, by minimalizować ryzyko reakcji alergicznej. Niestety, ze względu na to, że okolica oka jest tak wrażliwym miejscem, czasem sam krem nie wystarczy. Tu z pomocą przychodzą zabiegi z pogranicza kosmetologii i medycyny estetycznej.
Na zasinienia i obrzęki
Kiedy sen z oczu spędzają nam zasinienia i obrzęki, z którymi ciężko wygrać, warto wykonać serię zabiegów oksybrazji. Tlen wraz z solą fizjologiczną podawany pod odpowiednim ciśnieniem, delikatnie złuszczy zrogowaciały naskórek, dotleni tkankę, a chłód który towarzyszy zabiegowi spowoduje zmniejszenie obrzęku, a w dłuższej perspektywie poprawi ukrwienie okolicy oka.
Jeśli obrzęki związane są z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, lub jeśli zależy nam na uszczelnieniu naczyń krwionośnych i zagęszczeniu skóry, doskonale sprawdzi się zabieg karboksyterapii. Śródskórne podanie medycznego dwutlenku węgla spowoduje nie tylko rozbicie tkanki tłuszczowej, ale także poprawi dotlenienie skóry oraz pobudzi fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
Aby rozjaśnić i nawilżyć
Kiedy naszemu spojrzeniu brakuje blasku, a skóra wokół oczu jest wyraźnie sucha, warto wykonać zabiegi infuzji tlenowej, podczas których za pomocą tlenu wtłaczane są do skóry składniki aktywne zawarte w serum lub ampułce. Zabieg pozwala rozświetlić okolice oka, a także poprawić jakość skóry.
A gdy dokuczają nam kurze łapki?
Medycyna estetyczna potrafi poradzić sobie i z tym problemem. Najpopularniejszą do niedawna metodą na pozbycie się zmarszczek wokół oczu było śródskórne podanie toksyny botulinowej, która powoduje porażenie mięśni mimicznych. Botulina blokuje trwale połączenia nerwowo mięśniowe, dzięki czemu mięśnie mimiczne przestają się kurczyć, a napięcie skóry wyraźnie się poprawia. Efekt porażenia mięśni utrzymuje się około 9 miesięcy, ponieważ organizm z czasem wytwarza nowe połączenia, pozwalające mięśniom wznowić swoją pracę.
Ostatnim hitem wśród zabiegów silnie odmładzających w tym pozwalających pozbyć się zmarszczek mimicznych jest ostrzykiwanie okolicy oka osoczem bogatopłytkowym wraz z fibryną. Zabieg jest bardzo naturalny i uznawany za jeden z najbezpieczniejszych wśród zabiegów medycyny estetycznej z uwagi na to, iż materiał pozyskiwany jest z własnej krwi, nie ma więc ryzyka reakcji alergicznych. Fibryna wraz płytkami krwi , czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi tworzy przestrzenna strukturę która silnie stymuluje odnowę biologiczną tkanek. Zabieg powoduje rewitalizację skóry wokół oczu, a fibryna działa jak wypełniacz, tworząc rusztowanie dla nowych włókien kolagenu i elastyny. Najlepsze efekty uzyskuje się wykonując serię 3- 5 zabiegów.
Aleksandra Siwiec – Kosmetolog
Comments are closed.