Ciemniejsze plamy na skórze, czyli przebarwienia to bardzo powszechny problem. Powstają przez nieprawidłowe działanie melanocytów (komórek wytwarzających melaninę – barwnik skóry). Bywa, że jest ich w pewnych miejscach za dużo, są zbyt aktywne i produkują zbyt wiele barwnika. Najbardziej narażone na przebarwienia są dłonie, przedramienia, ramiona, łydki, twarz oraz dekolt. Promieniowanie UV odgrywa więc istotną rolę w ich powstawaniu. Przyczyniają się do nich również zmiany w wydzielaniu hormonów oraz stany zapalne.
Wiele osób czuje się niekomfortowo z przebarwieniami skóry. Istnieje kilka sposobów walki z nimi, a jednym z nich jest kwas ferulowy, o którym więcej można przeczytać tutaj.
Zabieg Cosmelan®
Mechanizm działania Cosmelan opiera się na wykorzystaniu substancji hamujących enzym (tyrozynazę) biorący udział w procesie powstawania barwnika-melaniny. Preparat zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu. Jest jedną z najskuteczniejszych kuracji wybielających, która jest w stanie usunąć przebarwienia wszelkiego pochodzenia. Zabieg ma działanie regenerujące oraz wygładzające. Redukuje rozszerzone pory. Zabieg jest w pełni bezpieczny i można wykonywać go przy każdym typie skóry. Pierwsze efekty po rozpoczęciu kuracji są widoczne po około tygodniu -zależy to od fototypu skóry. Po zabiegu w gabinecie, zalecana jest 3 miesięczna kuracja domowa kremem Cosmelan 2, gdyż przerwanie leczenia preparatem Cosmelan może skutkować ponownym pojawieniem się przebarwień. Przeprowadzenie zabiegu nie eliminuje tendencji do hiperpigmentacji, a jedynie ją przerywa na pewien okres. Należy jednak wziąć pod uwagę, że Cosmelan jest dość uciążliwym zabiegiem dla pacjentów, ze względu na mocne łuszczenie skóry, które jest rozciągnięte w dłuższym czasie. Skóra jest wówczas mocno podrażniona i zaczerwieniona. Plusem jest fakt, że jest to jednorazowy zabieg w gabinecie połączony z kuracją domową, który praktycznie w 99% rozwiązuje problem z przebarwieniami.
Jaka jest alternatywa dla Cosmelanu?
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą tak drastycznego i wydłużonego w czasie łuszczenia są peelingi medyczne. Co prawda trzeba wykonać większą ilość zabiegów, ale efekt końcowy jest świetny. I co najważniejsze, wystarczy weekend po zabiegu żeby dojść do siebie! Peelingi medyczne nie tylko rozjaśniają przebarwienia, ale także powodują obkurczenie porów, ujędrnienie skóry oraz wyraźne odmłodzenie. Są to zdecydowanie najczęściej wybierane zabiegi regenerujące i rozjaśniające skórę.
IPL na przebarwienia punktowe
Na przebarwienia głębiej osadzone w skórze dobrze sprawdza się zabieg IPL. Podczas zabiegu światło IPL jest pochłaniane przez nagromadzoną miejscami melaninę. Podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie. Po zabiegu zmiana barwnikowa ulega ściemnieniu, a następnie stopniowo złuszcza się i zanika. Zwykle konieczne jest wykonanie serii 4-6 zabiegów w odstępach miesięcznych. IPL najczęściej wykonywany jest miejscowo na przebarwienia trudne do usunięcia innymi metodami. Często łączymy terapię z peelingami medycznymi aplikowanymi na całą powierzchnię skóry.
Okres jesienno-zimowy jest idealny do wykonywania wszelkich zabiegów usuwających przebarwienia. To świetny czas na całkowitą regenerację skóry, zwłaszcza po lecie, po którym niestety powstaje największa ilość przebarwień. Bardzo ważnym elementem terapii jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV, a także na stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji domowej.
Comments are closed.