Zabieg polega na wstrzyknięciu w miejsce poddawane zabiegowi odpowiedniej dawki botuliny, czego efektem jest zablokowanie działania nerwów zaopatrujących gruczoły wydzielania zewnętrznego. Paraliż zakończeń nerwowych utrzymuje się przez okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie, w miejscu zablokowanych zakończeń nerwowych zaczynają powstawać nowe, dlatego w celu podtrzymania efektu zabieg należy powtórzyć.
Przebieg zabiegu
Przed zabiegiem należy precyzyjnie określić pole nadmiernej potliwości. W tym celu wykonuje się test Minora, polegający na posmarowaniu danego fragmentu ciała jodyną, a nastęnie zasypaniu go skrobią ziemniaczaną. Po kilku sekundach, poszukiwane obszary nadmiernej potliwości będą ulegały zaczernieniu. W miejscach tych zostanie podana płytko podskórnie odpowiednia ilość preparatu. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut i po jego wykonaniu można powrócić do codziennych zajęć.
Przeciwskazania do zabiegu
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
- nadwrażliwość na składniki stosowanego w zabiegu preparatu
- przyjmowanie następujących leków: aminoglikozydy, aminichinolony, D-penicylaminia, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
- ciąża, laktacja
- miejscowe infekcje skórne
- zaburzenia krzepnięcia
- przyjmowanie leków koagulacyjnych (np. aspiryna)